• turned_in پاسخ به چند پرسش رایج در مورد نوار عصب و عضله

  نوار عصب و عضله

  پاسخ به چند پرسش رایج در مورد نوار عصب و عضله

  ۱-نوار عصب و عضله چیست؟

  نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی، نوعی تست تشخیصی تخصصی است که به ارزیابی سلامت و عملکرد عصبهای محیطی بدن می پردازد.

  عصبهای بدن مانند سیمهای نازک برق هستند که از مغز و نخاع منشا می گیرند و به سایر نقاط بدن می روند.

  نوار عصب و عضله فعالیت این رشته ها را بررسی می کند.بعضی از بیماران گمان می کنند که نوار عصب ،اثر مشکلات روحی و عصبی رابر مشکل جسمی آنها نشان می دهد که اینطور نیست.

  نوار عصب و عضله تست تشخیصی تخصصی ارزیابی سلامت و عملکرد عصبهای محیطی بدن

  ۲-آیا نوار عصب و عضله قادر به بررسی تمام عصبهای بدن می باشد؟

  خیر.نوارعصب وعضله یا الکترومیوگرافی ، نمی تواند تمام عصب های بدن را بررسی کند.

  تعدادی از عصبهای بدن به دلیل اینکه نازک و عمقی هستند بررسی آنها  از نظر تکنیکی ،دشوار می باشد و پاسخهای به دست آمده خیلی قابل اعتماد نیستند خصوصا در افراد مسن.

  از عصبهای ناحیه سر که تعداد آنها دوازده جفت می باشد و به اعصاب کرانیال معروف هستند تنها دو جفت از آنها با تست نوار عصب و عضله ی روتین، قابل ارزیابی هستند که عبارتند از عصب زوج هفت یا عصب صورتی و عصب زوج پنج یا عصب تریژمینال.

  بررسی تمام عصب های بدن

  ۳-آیا نوارعصب وعضله به اسامی دیگری نیز شناخته می شوند؟

  بله. به جای نوارعصب وعضله،گاهی از عناوینی همچون: الکترومیوگرافی،نوارعصب،ای ام جی،ای ام جی و ان سی وی،نوار دست ،نوار پا و… استفاده می شود.

  ۴-آیا نوارعصب وعضله ،توسط پزشک انجام می شود یا کارشناسهای پیراپزشکی مانند فیزیوتراپیست؟

  انجام نوارعصب وعضله، کاری تخصصی است و توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی یا متخصصین مغز و اعصاب که آموزشهای لازم را دیده باشند انجام می شود.

  پزشک انجام دهنده نوار عصب وعضله باید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد و ازآناتومی و محل دقیق عصبهای محیطی آگاهی داشته باشد.

  عدم آگاهی کافی از محل دقیق اعصاب و عضلات و عروق خونی ،میتواند منجر به آسیب به عروق و یا اعصاب شود.

  ۵-آیا برای انجام نوارعصب وعضله آمادگی خاصی لازم است؟

  خیر ولی بهتر است بیمار ناشتا نباشد و از لباس مناسب و راحت استفاده نماید تا به راحتی به سطح اندامهای فوقانی و تحتانی ،دسترسی وجود داشته باشد.

  سطوح مورد بررسی باید از چربی و عرق پاک باشد ،پس بهتر است بیمار قبل از مراجعه برای نوار عصب و عضله، استحمام کرده باشد.

  نوار عصب و عضله در کرونا

  در شرایط کنونی و با توجه به شیوع بیماری کرونا ، لازم است بیماران از وسایل محافظتی خصوصا ماسک مناسب هنگام انجام نوار عصب و عضله استفاده کنند.

  ۶-آیا لازم است بیمار سایر مدارک پزشکی خود از جمله عکس و ام آرآی را با خود به همراه داشته باشد؟

  بله .وجود آنها به پزشک در راستای تشخیص بهتر کمک می کند.

  ۷-آیا انجام نوارعصب وعضله برای بیمار دردناک است؟

  برای انجام نوارعصب از جریان الکتریکی با شدت کم و برای نوارعضله از سوزنهای یکبار مصرف نازک استفاده میشود که هر دوی این موارد با اندک ناراحتی همراه است. از آنجا که درک درد ، یک احساس شخصی است ،ناراحتی ناشی از تست عصب وعضله ازفردی به فرد دیگر متفاوت است ولی اکثر بیماران ، درد ناشی از تست عصب وعضله را ملایم و قابل تحمل عنوان میکنند که البته این امر به مهارت پزشک انجام دهنده و همکاری بیمار هم مربوط می شود.

  ۸-انجام تست نوارعصب وعضله چه اندازه طول می کشد؟

  مدت زمان لازم برای انجام تست نوارعصب وعضله متغیر بوده، بستگی به نوع و پیچیدگی بیماری،دستور پزشک ارجاع دهنده و مهارت پزشک انجام دهنده دارد و از یک ربع تا یک ساعت ممکن است طول بکشد.

  ۹-آیا بیمار بعد از انجام تست نوارعصب وعضله می تواند به فعالیت های عادی خود بپردازد؟

  بله. بلافاصله بعد از انجام الکترومیگرافی می توان به فعالیتهای عادی بازگشت و نیاز به استراحت نمیباشد.

  نوار عصب و عضله دکتر پاک منش

  عوارض نوار عصب و عضله

  ۱۰-آیا تست نوارعصب وعضله عارضه ای هم دارد؟

  تمام اقدامات پزشکی می تواند دارای عارضه باشند و الکترومیوگرافی هم از این قاعده مستثنی نیست، اما عوارض جدی و مهم تست نوارعصب وعضله نادر هستند و اگر پزشک انجام دهنده الکترومیگرافی از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد، این عوارض رخ نخواهند داد.

  شایعترین عارضه مختصر درد و سوزش و گاهی کبودی در محل ورود سوزن الکترومیوگرافی است که معمولا جزئی بوده،نیاز به اقدام خاصی ندارد ولی میتوان از کمپرس یخ و داروی استامینوفن کمک گرفت.

  ۱۱-آیا استفاده از داروی آرامبخش یا مسکن قبل از انجام نوار عصب وعضله لازم است؟

  خیر. ولی اگر بیمار تحمل بسیار کمی نسبت به درد دارد می تواند در صورتی که منع مصرف وجود نداشته باشد دو ساعت قبل از انجام تست عصب وعضله از بروفن استفاده کند.

  ۱۲-آیا نوع(برند) دستگاه نوارعصب وعضله در دقت تشخیص، اهمیت بسزایی دارد؟

  خیر.این امر بیشتر به مهارت ، تجربه و دانش پزشک انجام دهنده تست نوار عصب و عضله بستگی دارد تا نوع دستگاه نوار عصب و عضله .

  ۱۳-هزینه انجام تست نوارعصب وعضله چقدر می باشد؟

  هزینه انجام الکترومیوگرافی،بستگی به دستور پزشک معالج دارد.به طور مثال هزینه انجام نوارعصب وعضله ازچهار اندام بیشتر از الکترومیگرافی ازدو اندام است. از انجا که تست نوار عصب وعضله یک اقدام تشخیصی تخصصی است که باید توسط پزشک متخصص انجام و تفسیر شود ،جزء اقدامات تشخیصی نسبتا گران محسوب می شود.

  ۱۴-آیا آماده شدن پاسخ نوارعصب وعضله زمانبر است؟

  معمولا بلافاصله بعد از انجام تست نوارعصب وعضله،پاسخ آماده و تحویل بیمار می گردد.لازم به ذکر است که دادن توضیحات در خصوص بیماری، شیوه درمان و … از وظایف پزشک معالج می باشد وپزشک انجام دهنده الکترومیگرافی از دادن توضیحات اضافه به بیمار معذور می باشد و بیمار نباید در این خصوص اصرار نماید.

  ۱۵-آیا تست نوارعصب وعضله امکان انتقال بیماری دارد؟

  خیر.با توجه به اینکه برای انجام الکترومیگرافی از سوزنهای یکبارمصرف استفاده می شود،امکان انتقال بیماری از یک شخص به فرد دیگر وجود ندارد.

  الکترودهای سطحی نیز بعد از انجام هر نوار عصب ، باید با الکل هفتاد درصد یا مایع ضد عفونی کننده سطوح ،ضد عفونی شود .

  ۱۶- آیا ضد عفونی کردن پوست قبل از انجام نوارعضله واجب است؟

  به طور سنتی ، قبل از وارد کردن الکترود سوزنی به عضله مورد نظر ، محل ورود سوزن با الکل ضد عفونی می شود ، درست مانند آنچه برای تزریق آمپول صورت میگیرد. هرچند شواهد کافی  مبنی بر مفید بودن این کار وجود ندارد.

  ۱۷- آیا در بیماران دیابتی که حس پاهای آنها کاهش یافته است ، انجام نوار عضله خطری دارد؟

  پاسخ این پرسش کاملا روشن نمی باشد. هر چند تا کنون موردی از عفونت بعد از انجام نوار عضله (منظور استفاده از الکترود سوزنی برای بررسی عضلات کوچک کف پا می باشد) گزارش نشده است ، بهتر است پزشک احتیاط لازم را به عمل آورد و حتی الامکان از انجام آن خوداری نماید.

  ۱۸-آیا انجام نوار عصب و عضله در بیمارانی که غدد لنفاوی زیر بغل آنها با جراحی خارج شده است ( به دنبال جراحی سرطان سینه) ، مجاز می باشد؟

  نوار عصب را که با الکترود سطحی انجام می شود را با خیال راحت می توان انجام داد ولی برای نوار عضله که از الکترود سوزنی استفاده می شود ، احتیاط لازم باید در نظر گرفته شود و تعداد عضلات مورد مطالعه را تا حد امکان کاهش داد ، هرچند تا کنون موردی از عفونت در این بیماران گزارش نشده است.

  ۱۹-آیا بیماری صرع مانعی برای انجام نوار عصب می باشد؟

  خیر

  ۲۰-آیا در بیمارانی که به علت مشکل قلبی ، خطر ابتلا به آندوکاردیت دارند، باید از آنتی بیوتیک پیشگیرانه ، قبل از انجام نوارعصب و عضله استفاده کرد؟

  استفاده از آنتی بیوتیک پروفیلاکسی قبل از انجام نوار عصب و عضله ، توسط انجمن قلب آمریکا توصیه نشده است.

  ۲۱-آیا استفاده از داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقاد از موارد منع استفاده از نوار عصب و عضله می باشد؟

  خیر . ولی پزشک باید احتیاط لازم را به عمل آورد.

  ۲۲-آیا انجام نوار عصب و عضله در بیمارانی که پیس میکر دارند مجاز است؟

  مطالعات نشان می دهد که نوار عصب در این موارد قابل انجام است ولی پزشک باید موارد خاصی را را رعایت کند مانند در دسترس بودن داروهای لازم ،استفاده از تحریکات الکتریکی با دامنه کمتر یا مساوی دو دهم میلی سکند ، استفاده از تحریکات با فرکانس زیر یک هرتز و فاصله بیش از شش اینچ از پیس میکر.

  ۲۳-آیا کم بودن پلاکت خون مانعی برای انجام نوار عصب وعضله می باشد؟

  برای انجام نوار عصب ، مانعی نیست ولی پلاکت زیر بیست هزار در ملی متر مکعب ، به دلیل بالا بردن خطر خون ریزی مانعی برای انجام نوار عضله می باشد. در پلاکت زیر پنجاه هزار ونیز مواردی که فعالیت پلاکتها دچار اختلال می شود مانند نارسایی مزمن کلیه ، پزشک باید احتیاط لازم را به عمل آورد.

  ۲۴-آیا هنگام عادت ماهیانه (پریود) در خانمها ، نوار عصب و عضله قابل انجام است؟

  بله.

  ۲۵- آماده شدن جواب نوار عصب چه اندازه طول می کشد؟

  در اکثر مراکز انجام تست نوار عصب ، پاسخ بلافاصله بعد از انجام الکترومیوگرافی آماده و تحویل بیمار می گردد.

  پزشک انجام دهنده تست نوار عصب وعضله از دادن توضیحات کامل در خصوص نتیجه تست ، نوع بیماری و نحوه درمان آن معذور می باشد و بیمار نباید در این خصوص اصرار ورزد.

  داده های بدست آمده ،باید با دقت ثبت شوند تا اگر در آینده  به تکرار و مقایسه نوار عصب نیاز بود بتوان این کار را انجام داد.

  بعضی از مواقع تست نوار عصب نمی تواند پاسخ قانع کننده ای برای مشکل بیمارارائه کند و نیاز است بعد از سپری شدن مدت زمانی خاص ، مجددا تکرار شود.

  مثلا بیمار از نظر بالینی علائم سندروم تونل کارپ را به وضوح بیان می کند ولی نوارعصب نرمال است که در این موارد در صورت باقی ماندن یا پیشرفت علائم تکرار نوار عصب بعد از یک سال می تواند به تشخیص کمک کند.

  در بعضی از بیماریها مانند ای ال اس (ALS) ممکن است در شروع بیماری نوارعصب وعضله یافته های قانع کننده ایی برای تشخیص  بیماری به دست ندهد و نیاز به تکرار نوارعصب بعد از گذشت چند ماه باشد.

  در موارد آسیب عصب ویا ترمیم عصب با جراحی برای پیگیری رشد عصب نیاز به تکرار نوار عصب در فواصل زمانی خاص می باشد.

  ۲۶-آیا ممکن است علی رغم وجود علائم واضح حسی در دستها مانند گزگز وبی حسی نوار عصب نرمال باشد؟

  بله. اگر علت علائم حسی مربوط به سیستم عصبی مرکزی (مغز ونخاع ) باشد نوار عصب وعضله نرمال خواهد بود زیرا نوار عصب وعضله تنها عصبهای محیطی را بررسی می کند.

  در بعضی از موارد که علائم ثانویه به تحت فشار قرار گرفتن عصبهای محیطی می باشد مانند نوروپاتی عصب اولنار در آرنج ، اگر علائم متناوب باشد چون اسیب دائمی در رشته های عصبی رخ نداده ست نوار عصب نرمال خواهد بود.

  ۲۷-آیا ممکن است در مبتلایان به دیابت که درد سوزشی کف پا دارند و از نظر بالینی مبتلا به نروپاتی هستند ، نوار عصب نرمال باشد؟

  بله.رشته های عصبی انواع مختلفی دارد که بر اساس ضخامت وپوششان ( غلاف میلین) تقسیم بندی می شوند.

  نوار عصب روتین، رشته های عصبی نازک وبدون میلین را که مسوول انتقال حس درد و حرارت هستند نمی تواند بررسی کند.

  گاهی اوقات خصوصا در دیابت این رشته های عصبی دچار بیماری می شوند که به نروپاتی رشته های نازک (small-fiber neuropathy) معروف هستند.

  در این نوع از نروپاتی ،بیمار از درد سوزشی پاها که شبها نیز بدتر می شود شاکی است اما نوار عصب وعضله کاملا نرمال می باشد.


  ۲۸-در ام آر آی ، تنگی کانال کمر تشخیص داده شده است ولی نوار عصب وعضله نرمال گزارش شده است .آیا نوار عصب اشتباه می باشد؟


  خیر.در تنگی کانال کمر در بسیاری از موارد،خصوصا در موارد ملایم ومتوسط ممکن است نوار عصب وعضله نرمال باشد وعلت هم آن است که در تنگی کانال کمر فشار به ریشه های عصب به طور گذرا و موقتی و در زمان ایستادن وراه رفتن رخ می دهد و از انجا که آسیب دائمی به رشته های عصبی وارد نشده است نوار عصب وعضله نرمال خواهد بود.

   

   

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit