• turned_in سندروم درد تروکانتر بزرگ

  سندروم درد تروکانتر بزرگ

  سندروم درد تروکانتر بزرگ (greater trochanteric pain syndrome ) اصطلاحی است که برای توصیف درد ناحیه خارجی باسن و خارج ران پا استفاده می شود . در گذشته از اصطلاح بورست تروکانتر برای این نوع درد استفاده می شده است ولی منشا درد ضایعه تاندونی (تاندونوپاتی) عضلات باسنی میانی و باسنی کوچک  می باشد و التهاب بورس  در صورتی که وجود داشته باشد ثانویه می باشد. سندروم درد تروکانتر بزرگ (GTPS) یکی از شایعترین علل درد لوکالیزه ناحیه خارج لگن در بالغین است وبیشتر در زنان و در سنین ۴۰تا ۶۰ سال رخ می دهد.

  آناتومی تروکانتر بزرگ

  تروکانتر بزرگ برجستگی استخوانی بزرگی است که در محل تلاقی گردن و تنه استخوان ران وجود دارد ومحل چسبیدن تاندون ماهیچه های قدرتمند دورکننده ران می باشد و دربین تاندون این عضلات کیسه های کوچکی به نام بورس قرار دارند که لغزش تاندون ها  روی یکدیگر و روی استخوان را آسان می سازند. تروکانتر بزرگ به آسانی در ناحیه بالا و خارج ران قابل لمس است.

  سندروم درد تروکانتر

  علل و عوامل خطرساز سندروم درد تروکانتر بزرگ

  علت اصلی سندروم درد تروکانتر بزرگ نامشخص می باشد ولی با عواملی از جمله موارد زیر ارتباط دارد.

  1. جنسیت: سندروم درد تروکانتر بزرگ در زنان چهار برابر مردان رخ می دهد که می تواند با عریضتر بودن لگن در خانمها در ارتباط باشد.
  2. چاقی
  3. اختلالات بیومکانیک در اندامهای تحتانی از جمله تفاوت طول اندامهای تحتانی.
  4. انحراف ستون فقرات
  5. شرایط دردناک پاها مانند تاندونیت آشیل ،خارپاشنه (فاشئیت پلنتار) و نورومای مورتن
  6. بیماریهای مفصل لگن و زانو

  علائم و نشانه ها ی سندروم درد تروکانتر بزرگ

  سندروم درد تروکانتر بزرگ (GTPS)  به صورت درد مداوم وگاهی درد متناوب قسمت خارجی باسن بروز می کند که این درد می تواند به نواحی خارجی ران هم انتشار پیدا کند .درد معولا با راه رفتن ونیز خوابیدن روی سمت دردناک تشدید می شود و گاهی بیمار را از خواب بیدار می کند و خصوصا در موارد دوطرفه با خواب بیمار تداخل می نماید. علائم حسی از جمله گزگز ،مورمور و خواب رفتگی وجود ندارند. در معاینه در اطراف تروکانتر بزرگ، در لمس حسایت وجود دارد و دردناک می باشد . قدرت عضلات دورکننده ران ممکن در معاینه تا حدودی کاهش نشان دهد.

  تشخیص سندروم درد تروکانتر بزرگ

  سندروم درد تروکانتر بزرگ

  تشخیص سندروم درد تروکانتر بزرگ

  تشخیص سندروم درد تروکانتر بزرگ عمدتا بالینی است و بر اساس شرح حال و معاینه بالینی صورت می گیرید . از روشهای تصویر برداری خصوصا گرافی ساده و ام آر آی برای بررسی سایر علل درد لگن ممکن است استفاده شود. در بعضی موارد از نوار عصب و عضله برای بررسی  و رد درگیری ریشه های عصبی کمک گرفته می شود.

  درمان سندروم درد تروکانتر بزرگ

  اولین قدم در درمان سندروم درد تروکانتر بزرگ ،رفع وتصحیح عوامل خطرساز از جمله کاهش وزن  وتصحیح نواقص بیومکانیک مانند تفاوت طول اندامهای تحتانی می باشد. استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ناپروکسن  به منظور کاهش التهاب تاندونها می تواند کمک کننده باشد. بهره گرفتن از روشهای فیزیوتراپی از جمله استفاده ار مدالیته های گرمایی و سرمایی ، التراسوند و ورزشهایی کششی و تقویتی می توانند مفید باشند. تزریق کورتیکواستروئید در محل درد از روشهای دیگر درمانی است که توسط پزشک متخصص صورت می گیرد. در صورتی که سندروم درد تروکانتر بزرگ ، به روشهای دارویی و فیزیوتراپی پاسخ ندهد می توان از شاک ویو تراپی استفاده کرد . استفاده از شاک ویو  در درمان سندروم درد تروکانتر بزرگ ،روش درمانی خوبی  است که علاوه بر اثر درمانی بسیار مناسب، نیاز به استفاده از دارو را به حداقل می رساند. شاک ویوتراپی  به صورت هفتگی و سه تا پنج جلسه انجام می شود. در صورتی که سندروم درد تروکانتر بزرگ ، به روشهای درمانی گفته شده پاسخ مناسبی ندهد ،نیاز به انجام درمانهای جراحی می باشد.

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

ارتباط مستقیم با دکتر پاک منش