• turned_in تاندونیت پتلا یا زانوی پرش کنندها

  تاندونیت پتلا یا زانوی پرش کنندها

  تاندونیت پتلا که به آن زانوی پرش کنندها نیز گفته می شود، آزردگی تاندون پتلا در محل چسبیدن به لبه تحتانی کشکک می باشد که خود را به صورت درد جلوی زانو نشان می دهد.

  تاندونیت پتلا
  تاندونیت پتلا یا زانوی پرش کنندها

  آناتومی( ساختار تاندون)

  تاندون یا زرد پی پتلا بافت همبند محکمی است که لبه تحتانی کشکک( پتلا یا همان استخوان گرد سر زانو) را به استخوان درشت نی یا تیبیا ( یکی از دو استخوان تشکیل دهنده ساق پا) متصل می کند و باعث انتقال نیروی عضله چهار سر ران به ساق پا شده ، زانو را به حالت صاف شده در می آورد و نقش بسیار مهمی در حرکت انسان ایفا می کند.

  علل و عوامل مستعد کننده تاندونیت پتلا

  عوامل مستعد کننده تاندونیت پتلا ، را میتوان به دو دسته عوامل خارجی و عوامل داخلی تقسیم کرد.

  عوامل خارجی تاندونیت پتلا

  عوامل خارجی تاندونیت پتلا شامل خطاهای آموزشی هستند که می توان به گرم کردن نا مناسب قبل از ورزش و سرد کردن نادرست بعد از ورزش، افزایش ناگهانی در شدت یا مدت ورزش و تمرین روی سطوح سخت اشاره کرد.

  عوامل داخلی زانوی پرش کنندها

  عوامل داخلی تاندونیت پتلا شامل اختلالات بیومکانیک و ابتلا به بیماریهای مزمن از جمله نارسایی کلیه، دیابت، لوپوس و روماتیسم مفصلی هستند از اختلالات بیو مکانیک، میتوان کوتاهی عضلات همسترینگ و چهار سر ران ، عدم توازن قدرت عضلات ران و افزایش زاویه آنتی ورژن گردن استخوان ران را نام برد. همچنین افرادی که قبلا دچار بیماری ازگود- شلاتر بوده اند ، بیشتر به زانوی پرش کنندها مبتلا می شوند. ورزشکارانی که درگیر ورزشهایی هستند که در آنها پریدن، دویدن و حرکات پرتابی مکرر پاها وجود دارد ، بیشترین احتمال ابتلا به تاندونیت پتلا را دارند.از بین این ورزشها می توان به والیبال ، بسکتبال ، تنیس و دو اشاره کرد.

  علائم ونشانه های تاندونیت پتلا

  بیماران مبتلا به تاندونیت پتلا ، معولا از درد مبهم جلوی زانو شکایت دارند که در ابتدا بعد از مسابقات ورزشی یا فعالیتهای سنگین احساس می شود .ولی با پیشرفت ضایعه، درد شدیدتر و لوکالیزه تر شده و با فعالیتهای عادی روزمره مانند قدم زدن نیز ایجاد می شود.محل احساس درد در اکثر مواقع لبه تحتانی کشکک میباشد.لبه تحتانی پتلا در لمس حساس و دردناک است و اگر زانو در برابر مقاومت وبا قدرت صاف شود درد تشدید خواهد شد.

  تشخیص تاندونیت پتلا

  تشخیص تاندونیت پتلا، با اخذ شرح حال وانجام معاینه بالینی صورت می گیرد.گاهی پزشک برای رد کردن سایر علل از عکس برداری ساده کمک میگیرد. ام ار آی و سونوگرافی روشهای تشخیصی بسیار مناسبی هستند که در مواردی که در تشخیص ابهام وجود دارد می توان از آنها استفاده کرد.از سونوگرافی برای انجا م دقیق تزریق نیز استفاده می شود.

  درمان تاندونیت پتلا

  ۱-داروهای ضد التهاب غیر استروویدی مانند ناپروکسن و دیکلوفناک
  ۲-استفاده از ماساژ یخ
  ۳-استراحت نسبی
  ۴-فیزیوتراپی شامل استفاده از گرما ،ماساژ،یونوفورزیس، کشش عضلاتی که کوتاهی دارند و تقویت عضلاتی که ضعیف هستند.
  ۵-تزریق کورتون اطراف تاندون.لازم به ذکراست که تزریق کورتون در تاندون خطر پارگی تاندون را افزایش می دهد.
  ۶-پی آر پی یا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت.
  ۷-شاک ویو تراپی که در مطب دکتر پاک منش نیز قابل انجام است.
  ۸-جراحی، در صورت شکست درمانهای ذکر شده.

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

ارتباط مستقیم با دکتر پاک منش